PTH patronem konkursu „Tropiciel historii 2022”

W dniach 6 – 7 czerwca 2022 roku odbył się konkurs „Tropiciel historii 2022” dla uczniów szkół podstawowych klas IV – VIII. Konkurs miał charakter gry terenowej zorganizowanej w obrębie leszczyńskiej starówki oraz w budynku Muzeum Okręgowego w Lesznie, gdzie prezentowane były dwie wystawy: stała pn. „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku” oraz czasowa pn. „Lekcja malarstwa profesora Ballarina”. Celem konkursu, zrealizowanego w ramach projektu „Edukacja kulturalna z Muzeum Okręgowym w Lesznie 2022”, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Leszno, było zainteresowanie młodych ludzi historią Leszna. Organizacją wydarzenia zajęło się Muzeum Okręgowe w Lesznie oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie, natomiast patronat sprawowało leszczyńskie Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego. Do konkursu przystąpiły aż 44 drużyny, łącznie 128 uczniów reprezentujących leszczyńskie szkoły podstawowe. O wynikach decydowała liczba zdobytych punktów oraz czas, w jakim dana drużyna wykonała zadanie. W grze terenowej pojawiło się osiem pytań o różnym stopniu trudności, dostosowanych do trzech kategorii wiekowych.

W kategorii klas IV – V pierwsze miejsce zajęli: Natalia Włudarczyk, Maksymilian Chudziński i Mikołaj Sobczak (SP 7); drugie miejsce przypadło w udziale: Zofii Dolacie, Oliwii Nowak i Nataszy Palik (SP 10); trzecie miejsce wywalczyli: Piotr Sobierajski, Kalina Wiśniewska i Antonina Konopka (SP 7). W kategorii klas VI nagrody za pierwsze miejsce otrzymali: Nikodem Zgaiński, Antoni Kabała i Antoni Kuczma (SP 13); drugie miejsce zarezerwowali dla siebie: Anastazja Gała, Bartosz Żałabowski i Zofia Kociubińska (SP 7); trzecią lokatę zajęli: Joanna Majowicz, Maksym Lachiewicz i Laura Wleklińska (SP 7). W kategorii klas VII – VIII najlepszy wynik uzyskały: Katarzyna Schreiber, Paulina Siewruk i Julia Szafraniec (SP 7); na drugim miejscu uplasowały się: Monika Budzeń i Marta Krawczyk (SP 7); trzecie miejsce przypadło w udziale: Adamowi Szucie, Karolinie Walkowskiej i Annie Kaczmarek (SP 5). Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.

Rozstrzygnięcie konkursu ph. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

Leszczyńskie Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego wraz z Muzeum Okręgowym w Lesznie, I Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie oraz Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie było współorganizatorem konkursu ph. „Cudze chwalicie, swego nie znacie… – Podróż sentymentalna. Bedeker po…” Kolejno instytucje te były reprezentowane przez Michała Janeczka, przewodniczącego Zarządu PTH, Kamilę Szymańską, dyrektor MOL, Dorotę Pietrowicz, wicedyrektor I LO, i Janusza Skrzypczaka, wiceprezesa TPMO. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem pogłębienie i poszerzenie wiedzy o historii, kulturze i wartościach krajoznawczych regionu leszczyńskiego oraz umocnienie więzi emocjonalnej z „małą ojczyzną”. Prace oceniane były w dwóch kategoriach: praca pisemna (bedeker – ilustrowany przewodnik) i prezentacja multimedialna. Na konkurs nadesłano 34 prace z czterech placówek oświatowych: I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie, Zespołu Szkół Technicznych CKZiU w Lesznie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 9 czerwca 2022 roku w budynku Muzeum Okręgowego. Komisja w składzie: Dorota Pietrowicz, Marta Małkus, Roksana Foralewska i Tomasz Rak, wyłoniła następujących laureatów w kategorii prac pisemnych: Blankę Mierzyńską (ZSO Włoszakowice) – nagroda główna za bedekera po Włoszakowicach, Adriana Goździewicza (I LO Leszno) – I miejsce za pracę „Trzy powiaty, jedna historia – podróż historyczno-geograficzna po zabytkach ziem pogranicza – powiat leszczyński, wschowski i górowski”, Klaudię Sikorę (ZSE Leszno) – II miejsce za przewodnik po Czaczu, Zuzannę Kaczmarek (ZSE Leszno) – III miejsce za pracę „Leszczyńskie kościoły, pomniki, synagoga”; Paweł Kaźmierczak został wyróżniony. W kategorii prezentacji multimedialnych zwycięzcami zostali: Roksana Ławniczak i Laura Singh (ZSE Leszno) – I miejsce za pracę o leszczyńskich zabytkach, Klaudia Paszczyńska i Laura Czajkowska (ZSE Leszno) – II miejsce za przewodnik po królewskim mieście Wschowa, Julia Adamczak i Nikola Flaczyk (ZSE Leszno) – III miejsce za przewodnik po pałacu w Pawłowicach; wyróżnienie otrzymały Amelia Kubiak, Anna Tórz i Weronika Sawicka. Uczestnicy konkursu otrzymali gratulacje, dyplomy oraz drobne upominki książkowe. Marta Małkus zapowiedziała kolejne konkursy współorganizowane przez leszczyńskie Koło PTH.

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Oddziału Poznańskiego PTH – sprawozdanie

Zgodnie ze Statutem Polskiego Towarzystwa Historycznego zwołane zostało po upływie trzyletniej kadencji walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Oddziału Poznańskiego (wraz z członkami Koła PTH w Lesznie). Posiedzenie odbyło się 7 czerwca 2022 roku w Collegium Historicum UAM w Poznaniu, w sali 1.71 im. prof. Gerarda Labudy. W zebraniu uczestniczyło 28 członków, w tym troje delegatów z Leszna – mgr Bożena Stoczczak, dr Adam Podsiadły i dr Michał Janeczek. Po wybraniu przewodniczącego, którym został prof. UAM dr hab. Zdzisław Pentek, przystąpiono do realizowania porządku obrad. Członkowie PTH zapoznali się ze sprawozdaniem prof. UAM dr hab. Katarzyny Balbuzy. Prezes Oddziału Poznańskiego wspomniała m.in. o rosnącej liczbie członków (w chwili obecnej jest to 170 osób), o organizowanych wykładach otwartych (28 w całej kadencji), współorganizowanych konferencjach, olimpiadach historycznych, konkursie im. Kazimierza Tymienieckiego na najlepszą pracę dyplomową z zakresu historii. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej dr Mariusz Menz nie stwierdził nieprawidłowości w działalności Oddziału; stan kasy na dzień 31 grudnia 2021 roku wyniósł 7640,54 zł. W dyskusji nad działalnością Oddziału Poznańskiego PTH wzięła udział prof. UAM dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, która odniosła się do sprawy olimpiad historycznych juniorów; być może Poznań będzie angażował się w cały proces organizacyjny. Skarbnik prof. UAM dr hab. Bernadetta Manyś zaapelowała o regularne wpłacanie składek członkowskich; na stronie internetowej podany jest numer konta. W głosowaniu nad udzieleniem absolutorium dla ustępujących władz Oddziału członkowie wykazali się jednomyślnością.

Przystąpiono do wyboru komisji skrutacyjnej. Powołano dwóch profesorów: Józefa Dobosza i Macieja Michalskiego. Na stanowisko prezesa Oddziału Poznańskiego PTH prof. dr hab. Michał Zwierzykowski zaproponował prof. UAM dr hab. Katarzynę Balbuzę, uzasadniając to tym, że sprawdziła się już w tej roli i sprawnie przeprowadziła Towarzystwo przez okres pandemii. Głosowanie okazało się tylko formalnością – prof. Balbuza otrzymała jednomyślne poparcie. W kolejnych głosowaniach wybrany został Zarząd Oddziału oraz Komisja Rewizyjna. Ustalony został również skład delegatów na zjazd PTH w Zielonej Górze, który planowany jest w dniach 15 – 17 września 2022 roku. Następnie przyjęty został protokół z poprzedniego walnego zebrania. Pojawiły się też wolne wnioski: prof. Zwierzykowski zaproponował zgłoszenie na walnym zjeździe prof. dr. hab. Leszka Mrozewicza na członka honorowego PTH, prof. Dobosz wspomniał o zbliżających się obchodach stulecia istnienia Oddziału Poznańskiego PTH, co warto byłoby skwitować jakąś publikacją. Na koniec zaprezentowana została książka Wokół wielkopolskich badań i inicjatyw czechoznawczych (Poznań – Leszno 2022), przygotowana wspólnie przez Wydział Historii UAM i Muzeum Okręgowe w Lesznie.