PTH patronem konkursu „Tropiciel historii 2022”

W dniach 6 – 7 czerwca 2022 roku odbył się konkurs „Tropiciel historii 2022” dla uczniów szkół podstawowych klas IV – VIII. Konkurs miał charakter gry terenowej zorganizowanej w obrębie leszczyńskiej starówki oraz w budynku Muzeum Okręgowego w Lesznie, gdzie prezentowane były dwie wystawy: stała pn. „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku” oraz czasowa pn. „Lekcja malarstwa profesora Ballarina”. Celem konkursu, zrealizowanego w ramach projektu „Edukacja kulturalna z Muzeum Okręgowym w Lesznie 2022”, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Leszno, było zainteresowanie młodych ludzi historią Leszna. Organizacją wydarzenia zajęło się Muzeum Okręgowe w Lesznie oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie, natomiast patronat sprawowało leszczyńskie Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego. Do konkursu przystąpiły aż 44 drużyny, łącznie 128 uczniów reprezentujących leszczyńskie szkoły podstawowe. O wynikach decydowała liczba zdobytych punktów oraz czas, w jakim dana drużyna wykonała zadanie. W grze terenowej pojawiło się osiem pytań o różnym stopniu trudności, dostosowanych do trzech kategorii wiekowych.

W kategorii klas IV – V pierwsze miejsce zajęli: Natalia Włudarczyk, Maksymilian Chudziński i Mikołaj Sobczak (SP 7); drugie miejsce przypadło w udziale: Zofii Dolacie, Oliwii Nowak i Nataszy Palik (SP 10); trzecie miejsce wywalczyli: Piotr Sobierajski, Kalina Wiśniewska i Antonina Konopka (SP 7). W kategorii klas VI nagrody za pierwsze miejsce otrzymali: Nikodem Zgaiński, Antoni Kabała i Antoni Kuczma (SP 13); drugie miejsce zarezerwowali dla siebie: Anastazja Gała, Bartosz Żałabowski i Zofia Kociubińska (SP 7); trzecią lokatę zajęli: Joanna Majowicz, Maksym Lachiewicz i Laura Wleklińska (SP 7). W kategorii klas VII – VIII najlepszy wynik uzyskały: Katarzyna Schreiber, Paulina Siewruk i Julia Szafraniec (SP 7); na drugim miejscu uplasowały się: Monika Budzeń i Marta Krawczyk (SP 7); trzecie miejsce przypadło w udziale: Adamowi Szucie, Karolinie Walkowskiej i Annie Kaczmarek (SP 5). Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.