Rozstrzygnięcie konkursu ph. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

Leszczyńskie Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego wraz z Muzeum Okręgowym w Lesznie, I Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie oraz Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie było współorganizatorem konkursu ph. „Cudze chwalicie, swego nie znacie… – Podróż sentymentalna. Bedeker po…” Kolejno instytucje te były reprezentowane przez Michała Janeczka, przewodniczącego Zarządu PTH, Kamilę Szymańską, dyrektor MOL, Dorotę Pietrowicz, wicedyrektor I LO, i Janusza Skrzypczaka, wiceprezesa TPMO. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem pogłębienie i poszerzenie wiedzy o historii, kulturze i wartościach krajoznawczych regionu leszczyńskiego oraz umocnienie więzi emocjonalnej z „małą ojczyzną”. Prace oceniane były w dwóch kategoriach: praca pisemna (bedeker – ilustrowany przewodnik) i prezentacja multimedialna. Na konkurs nadesłano 34 prace z czterech placówek oświatowych: I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie, Zespołu Szkół Technicznych CKZiU w Lesznie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 9 czerwca 2022 roku w budynku Muzeum Okręgowego. Komisja w składzie: Dorota Pietrowicz, Marta Małkus, Roksana Foralewska i Tomasz Rak, wyłoniła następujących laureatów w kategorii prac pisemnych: Blankę Mierzyńską (ZSO Włoszakowice) – nagroda główna za bedekera po Włoszakowicach, Adriana Goździewicza (I LO Leszno) – I miejsce za pracę „Trzy powiaty, jedna historia – podróż historyczno-geograficzna po zabytkach ziem pogranicza – powiat leszczyński, wschowski i górowski”, Klaudię Sikorę (ZSE Leszno) – II miejsce za przewodnik po Czaczu, Zuzannę Kaczmarek (ZSE Leszno) – III miejsce za pracę „Leszczyńskie kościoły, pomniki, synagoga”; Paweł Kaźmierczak został wyróżniony. W kategorii prezentacji multimedialnych zwycięzcami zostali: Roksana Ławniczak i Laura Singh (ZSE Leszno) – I miejsce za pracę o leszczyńskich zabytkach, Klaudia Paszczyńska i Laura Czajkowska (ZSE Leszno) – II miejsce za przewodnik po królewskim mieście Wschowa, Julia Adamczak i Nikola Flaczyk (ZSE Leszno) – III miejsce za przewodnik po pałacu w Pawłowicach; wyróżnienie otrzymały Amelia Kubiak, Anna Tórz i Weronika Sawicka. Uczestnicy konkursu otrzymali gratulacje, dyplomy oraz drobne upominki książkowe. Marta Małkus zapowiedziała kolejne konkursy współorganizowane przez leszczyńskie Koło PTH.